Zvracení

Na dovolenou s Kinedrylem

Pavlína Šourková
29.06.2009

Cestovní nevolnost, nebo-li kinetóza, jedná se o častou nepříjemnost, jež může vaše cestování velmi znepříjemnit.

Chystáte se na dovolenou autem, autobusem, letadlem, vlakem či lodí? Potom se připravte na cestovní nevolnost, nebo-li kinetózu. Zvláště pokud cestujete s dětmi.

Co je to kinetóza?

Nejde o nemoc, jedná se o stav vyvolaný podrážděním rovnovážného aparátu středního ucha. Při jízdě některým z dopravních prostředků přicházejí do mozku dva protichůdné vjemy. Zrakem vnímáme předměty, které jsou zdánlivě v klidu, ale do centra rovnováhy ve středním uchu přichází zprávy o kývavém pohybu. V centrální nervové soustavě tak dochází k dezorientaci a podráždění vegetativního nervstva.

Jak se kinetóza projevuje?

Kdo je ohrožen?

Kinetóza může postihnout kohokoliv, záleží jak máte nastaven práh citlivosti pro podráždění vegetativního systému. Nejvíce jsou postiženy děti. Ale projevy můžete pozorovat i u čtyřnohých mazlíčků.

Řešení kinetózy

Na cestovní nevolnost se dá vyzrát různými triky, základem je, aby rozdíl mezi informacemi přicházejícími z očí a vnitřního ucha byl co nejmenší. Na kinetózu zabírá:

 • v autobuse se doporučuje sezení na předních místech v blízkosti řidiče a pozorování ubíhající krajiny, v letadle sezení blízko křídla a při plavbě být uprostřed lodi či člunu

 • vyřazení zrakového orgánu - zavřením očí a spánkem

 • častější zastávky nebo alepoň dostatečný přívod čerstvého vzduchu

 • klidné sezení s minimálním pohybem hlavy

 • před cestou, ani během ní žádná konzumace kořeněných, těžkých, tučných, smažených nebo konzervovaných jídel (mohou přispět k dávivým pocitům)

 • vyhnutí se alkoholu (narušuje procesy ve vnitřním uchu)

 • u dětí upozornění na to, že mu může být špatně a nestydět se přibalit mu do tašky igelitový pytlík na zvracení , dítě bude alespoň na danou situaci připraveno a získá jistotu

 • zaměstnání se nějakou jinou činností: zpívání, slovní fotbal či obyčejné povídání (spíše zabírá u dětí)

 • léky proti zvracení

 1. homeopatické - př. Nux vomica, Cocculine
 2. klasická léčiva - př. Kinedryl - pozor, způsobují ospalost
 3. zázvor

Pokud však dodržujete všechna uvedená opatření, před jízdou si vezmete léky a cestovní nevolnost se stejně objeví, pak je vhodné se delšímu cestování vyhýbat.

Závěrem

Kinetóza vás nemusí potkat jen při cestování, může se objevit i na pouti po absolvování kolotočů a houpaček, anebo při seskoku padákem.

A ještě jedno důležité upozornění! Pokud jste kinetózami nikdy netrpěli a popsané projevy se u vás objeví, může to signalizovat oslabenou funkci jater.

 

Cestujete s Kinedrylem? Jak jste vy vyzráli na cestovní nevolnost?

 

Autor: Pavlína Šourková

Laktační psychóza
Pozor! Medúza ...

Další články

Vzdělávání v době pandemie aneb distanční výuka
Rodiče a děti

Vzdělávání v době pandemie aneb distanční výuka

Řada žáků v České republice se nyní, v době druhé vlny koronavirové pandemie, znovu potýká s distanční výukou. Dá se bohužel předpokládat, že prozatím dočasné uzavření některých šk ...